Türkçe
Leave a Comment

Beyan-ı Hâl: Erk Acarer Yalnız Değildir!

Berlin’de yaşayan basın emekçisi Erk Acarer, 7 Temmuz 2021 çarşamba akşamı evi basılarak kimliği belirsiz kişilerce bıçaklı saldırıya uğradı.

Son yıllarda, Türkiye’deki benzer baskılardan uzak kalarak mesleğini icra etmek üzere hayatına Almanya’da devam eden gazeteciler olarak yaşanan bu üzücü olay bizim için büyük bir şok oldu. Yaptığı haberler nedeniyle meslektaşımızın evine kadar girilip darp edilmesi bizleri mesleki geleceğimiz hakkında da fazlasıyla endişelendirdi.

Erk Acarer’e yapılan saldırıyı bir kişiye değil, tüm gazetecilere, gazeteciliğe ve basın özgürlüğüne yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz.

Yaşadığımız şokun, kendi ülkelerinde gazetecilik yapmalarına engel olunan ve çeşitli baskılar nedeniyle Almanya’ya göçen tüm gazeteciler tarafından hissedildiğine eminiz.

Basın ve ifade özgürlüğünün Almanya’daki güvencesinin tekrar sağlanabilmesi için bu olayın üzerine gidilip sorumluların ortaya çıkarılması gerektiğine inanıyoruz.

Bu nedenle yetkili makamlarca Erk Acarer’e saldıranların bulunmasını, faillerin detaylıca soruşturulmasını, bu saldırıda sorumluluğu olan ve bağlantısı olduğu tespit edilen herkesin gerekli cezayı çekmesini talep ediyoruz.

Bu yaşanan olayla alakalı tüm uluslararası gazetecilik vakıf ve derneklerini dayanışmaya ve olayın takipçisi olmaya davet ediyoruz.

KOPUNTU AĞI

This entry was posted in: Türkçe

by

We are above the nations and juggling with the conventional connotations of Diasporas which are also the main instruments of the global polarization (nationality, religion, ethnicity, race etc.) and aiming to re-conceptualize it by taking the "experiences as commons" rather than the conventional ones. As we call it "New Generation Diaspora.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.