Türkçe
Leave a Comment

KARANFİL ELDEN ELE

Hüseyin Mete – Berlin

“Çok yakında Güney çimlerde görüşeceğiz. Fikirlerimizi Metris’e hapsedemezler.”

Selahattin Can Uğuzeş

Hüseyin Mete – Berlin Boğaziçi Dayanışma Eylemi

2021’in ilk gününde Boğaziçi Üniversitesi’ne bir kayyum atanmıştı. Rektörlük seçimlerinde en az oyu alanların atanmasına bile herkes alışmışken, çıta daha da yükseltilmiş oldu. Rektörler seçimle göreve geldiği için de Melih Bulu’nun adı “kayyum” kaldı.

Ama ne var ki bunda? Ailelerinin “okusun adam olsun diye” üniversitelere gönderdiği öğrencilere ne bundan? Üç beş sene ders çalışıp, kopya çekip mezun olup gidecekler sonunda…

Böyle değil mi? Değil!

Mesele ne Rektör, ne Boğaziçi. Çünkü mesele hem Rektör hem Boğaziçi. Hatta daha da fazlası var.

Bu nedenle de hem Türkiye’de hem de yurt dışında yankı bulmaya devam ediyor bu itiraz. Türkiye’deki diktatörlüğe karşı sözü olan herkes Boğaziçili şu anda. Mutlaka bu konudaki bazı ayrımları da koymak yerinde olacaktır. HDP içinden yükselen bazı sesler, belediyelere atanan kayyumlara Boğaziçililerin sessiz kaldığını mırıldıyor. Genel sol anlayış içinde de Boğaziçi’de devrimci bir durum görmeyenler, uzaktan izlemeye niyetliler var. Boğaziçi öğrencileri, hocaları, mezunları gibi; süren direnişi haklı gören herkes, “Boğaziçi Dayanışması” üyesi sayılıyor artık.

Bu sesin yükseldiği yerlerden birisi de Berlin. Çok kültürlü yapısıyla, gerçekte Almanya olmayan Alman başkenti bu konuda da kendini gösteriyor. Haftalardır düzenlenen eylemler kendine öz bir hat geliştiriyor. Çünkü mesele sadece Boğaziçi değil. Hepimiz kendi kayyumumuzu kendi içimizde taşıyoruz.

Türkiye’deki faşist sistemin gittikçe yozlaşan bir katran tabakasıyla sarılıyor olması, bir çok insanı ülkesinden koparıyor. Varılan önemli duraklardan birisi de Berlin. Berlin’e varan sadece insanlar değil şüphesiz. Birer Truva atı gibi kendi içimizdekileri de getiriyoruz. Kaçmaya çalıştığımız kayyumlarımız da buna dahil. Her yer Boğaziçi!

Berlin Boğaziçi Dayanışması, demokratik yapısıyla tüm kayyumların -içimizdekiler dahil- karşısına dikiliyor. Bu demokrasi sonucudur ki; ortaya koyulan emek ortaklaştırılıyor, örgütlü hale getiriliyor.

Haftalardır yapılan dayanışma eylemlerinin yerinden içeriğine her şeyi tartışılıp ortaklaştırılıyor. Mesele sadece Boğaziçi değil. Bu dayanışma eylemleri katılımcılarının elinden tutup değiştiriyor. Tabiki değiştirilen sadece katılımcılar değil.

Boğaziçi Direnişçisi tutuklu öğrencilerin çoğu serbest bırakıldı. 17 Mart’ta İstanbul Çağlayan’da ilk duruşma vardı. Bu duruşma öncesi, 13 Mart Cumartesi günü, Berlin Boğaziçi Dayanışması Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği önündeydi. 17 Mart günü, hem bu davada yargılanan tutuklu öğrenciler Doğu ve Selahattin tahliye edildi, hem de olanların “ev hapisleri” kaldırıldı. Boğaziçi Üniversitesinde bir haftalık boykot başlatılmışken Necmettin, Koral ve Akın da serbest bırakıldı. Hala tutuklu üç öğrenci daha var. Ne zaman tahliye edilecekleri belli değil.

Berlin Boğaziçi Dayanışması, bir dayanışma hareketi olarak, Boğaziçi Direnişi ile paralel bir şekilde ilerliyor. Şu dönemde, her Cumartesi günü saat 14:00’te, “Küçük İstanbul” kabul edilen Kreuzberg’in ortasında, Oranienplatz’da buluşuluyor. Taleplerin, dayanışmanın yayılabilmesi için hemen her araç, yol kullanılmaya çalışılıyor. Sürecin ve dayanışmanın neye evrileceğine dair somut bir şey söylemek zor. Belki gerekli de değil. 6 Şubat’ta Berlin’in Cumhuriyet Meydanı Alexanderplatz’da yapılan eylem gibi bin kişi de katılabilir dayanışmaya, 20 kişiyle de kotarılabilir bazı şeyler. Gündemi takip eden dayanışmanın serencamı, tıpkı gündem gibi, değişecektir.

Seyreyle ey ahali; anlatılan bir kayyumun hikayesidir.!

Hüseyin Mete – Berlin Boğaziçi Dayanışma Eylemi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.