Deneme, Türkçe
Leave a Comment

Unutma şekerim! Politik bir toprağa doğdun sen.

Esra Bişkin – Berlin

Hah! Delikanlı sen neye bakıyorsun o kapı eşiğinden tırsak tırsak?

Sana gelelim şimdi. Sana ne olacak biliyor musun? Sevemeyeceksin sen. Ait olmayacaksın hiçbir şeye. Hep bir buhranlarda olacaksın, için darlanacak, oradan oraya savrulacak ama asla rahata kavuşamayacaksın. Asla net cevaplar veremeyeceksin, korkak olacaksın. Babanı annene yaptıkları yüzünden yerden yere vururken kusura bakma ama sen ondan beter olacaksın.

Kafan hep karışık olacak hep. Alışırsın zamanla delikanlı. Ortadoğu’da yollar uzundur ama yollar hep aynı yere çıkar. Çorbaya sinek kaçar da içemezsin ya o en sevdiğin o çorbayı… Hah işte o yollar o sineğe çıkıyor hep. Hep bir mide bulantısı ve hep bir şikayet ve asla o çorbayı içememe. Gazan mübarek olsun, delikanlı. Buradan çıkabileni otuz senedir görmedim, alışırsın zamanla.

Akademisyen de olsan, entellektüel bir tüccarda, camii cemaati de olsan; ne olduğun umrumda değil. Gerçek şu ki; sen hiç bir sikim olamayacaksın.

Çünkü; sen mevzuları sürekli birbirine karıştırıyorsun. Ortadoğulu erkeklerin ortak kaderi, yalnız değilsin. Rol keserken role giremeyeceksin. Sana iyi davranan bir kadın gördüğünde, onun senden birşey beklediğini zannedecek kadar ucuz uyuşturucu kafalarına girip paranoyalar yaşayacak, Cuma’dan çıkıp cemaate ahlak dersleri verip benim karım, kızım edepli giyinir, hanım hanımcıklar deyip, ofisinde gazete küpüründe gördüğün, hiç dokunamayacağın edepsiz kadınların üzerine boşalacaksın. Pardon sen kimseye dokunamayacaksın zaten. Çocuklarının annesine de dokunamayacak; onu iç gıcıklatan seksi iç çamaşırlarıyla hayal edemeyeceksin. Anneler sikişemez çünkü bizim topraklarda, unutma bunu sakın tamam mı?

IMG_2547.jpg

İllüstrasyon: Ottavia Mosetto

Jartiyer, tanga ve dantelli bralet. Beyaz tenliysen eğer vişne çürüğü rengi oje ve ruj ise olmazsa olmaz. He şekerim, bir de, yüksek sesi severiz, bilirsin. Ortadoğulu bekar bir kızsan eğer, orospu olacaksın, azmış, kudurmuş. Koca istiyor olacaksın, sesini yiyorsa kocana da çıkartacaksın. Böyle diyecekler sana şayet seccadelerle, dini kitaplarla dolu, sadece meleklerin olduğu bir evde, odanda, giyinme dolabı ile duvarın arasındaki o bir elin bile zor sığdığı boşluğa bu seksi iç çamaşırlarını saklıyorsan. Ortadoğulu bir kadınsan eğer, sevdiğin erkekle sevişemeyeceksin ama yaşadıklarını protesto etmek için tanımadığın bedenleri en kışkırtıcı halinle sikeceksin. Ve bunu kimse bilmeyecek, ne de olsa sen saklamayı iyi bilirsin.

Unutma şekerim, politik bir toprağa doğdun sen. Bu yüzdendir isyankar sevişlerin ve sikişlerin.

This entry was posted in: Deneme, Türkçe

by

We are above the nations and juggling with the conventional connotations of Diasporas which are also the main instruments of the global polarization (nationality, religion, ethnicity, race etc.) and aiming to re-conceptualize it by taking the "experiences as commons" rather than the conventional ones. As we call it "New Generation Diaspora.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.