Makale
Leave a Comment

Kopuntu@Borgofuturo Festival

Screen Shot 2017-06-23 at 16.25.11.png
+English Below+

İtalya’da Borgofuturo ile geliştirdiğimiz dayanışma ve işbirliği sonucunda Kopuntu olarak çeşitli performans, söyleşi ve gösterimler ile Borgofuturo festival 2017 – Quinta edizione’de yer alacağız.

Borgofuturo nedir?

Borgofuturo modern dünyanın hassasiyetlerini ve muğlak alanlarını çevresel, toplumsal ve ekonomik bir bakış açısıyla kucaklayan ve bunları araştırma amacı güden bir girişimdir. Örgütlenmelerinin üzerinden beş yıl geçmesine rağmen kurumsallaşıp hiyerarşik bir yapıya erişmek yerine, kendisini hala bir girişim olarak tanımladığını vurguluyor.

Borgofuturo Social Camp 2017 projesi, hassasiyetlerin paylaşılması gerektiğini düşünen kişilerin birbiriyle tanışabileceği ve birbirlerinintecrübelerine tanıklık edip, beraber çok daha sürdürülebilir ve yaşanabilir bir toplum yaratma fikri geliştirebileceği bir yer.

Festival Ripe San Ginesio’da temmuzun beşi ile dokuzu arasında gerçekleşecek. İlk üç gün, çevresel ve toplumsal sürdürülebilirlik konuları üzerinde yoğunlaşan eğitim laboratuvarları ve teorik tartışmalar ile başlayan festival, çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Bu senenin ana temaları: Küçülme Teorisi (Degrowth theory), Yenilenebilen tarım ve Geçiş dönemindeki toplumlar.

Kopuntu’nun katkısı

Kopuntu olarak böyle bir projede yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Temmuzun 5’i itibariyle eğitim laboratuvarlarına, tartışmalara ve diğer etkinliklere katılmak ve kendi yerimizi almak için Ripe San Ginesio’da olacağız. 5-9 Temmuz 2017 tarihleri arasında Ripe San Ginesio şehrinde düzenlenen festivale katılmak ya da daha detaylı bilgi alabilmek için bize mesaj atabilirsiniz.
(Etkinlik programı aşağıdadır.)

—————————————————————

As a result of the solidarity and cooperation we have developed with Borgofuturo in Italy, we will take part in the Borgofuturo festival 2017 – Quinta edizione with various performances, talks and screenings as Kopuntu.

What is Borgofuturo?

Borgofuturo is an initiative that embraces and explores the fragilities and uncertainties of the modern world in an environmental, social and economic point of view. It emphasizes that he still defines himself as an initiative, rather than institutionalized hierarchical structure, even after five years of organizing.

Borgofuturo Social Camp 2017 is a place where people who think that they need to share their sensitivities can meet each other and witness each other’s experiences while creating a more sustainable and livable society together.

The Festival will take place between the 5th and 9th of July in Ripe San Ginesio. The festival, which starts with training laboratories and theoretical discussions focused on environmental and social sustainability issues in the first three days, will continue with various activities and live performances.

The main themes of this year are Degrowth theory, Renewable Agriculture and Transitional Societies.

Contribution of Kopuntu

We are proud to be on such a project as Kopuntu. As of July 5th we will be at Ripe San Ginesio to attend educational laboratories, discussions and other activities and get our own place. You can contact us to participate or for detailed information in the festival held in Ripe San Ginesio that will take place between 5-9 July 2017.

Kopuntu Etkinlikeri | Events

Belgesel Gösterimi | Documentary Screening

Kara Atlas Belgesel / Dark Atlas Documentary
Umut Vedat
Reşit Elçin
08.07.2017
15:00
Spazio Cinema
http://bit.ly/kopuntu-dark-atlas

Dj Set

kozmonotosman
Osman Başaran
http://bit.ly/kopuntu-kozmonotosman
08/07/2017
00:45
Arena La Cava

Multi-Media Sunumlar | Presentations

Murat Cinar
“Çevre, Basın ve İfade Özgürlüğü Katliamının Ekonomik ve Siyasi İktidar İlişkileri”
“The Massacre on Enviroment, Press and Freedom of Speech and its’ Relations with Political Power and Economy”

-Ibrahim Karci
“Yeni Nesil Diaspora” | “New Generation Diaspora”

09.07.2017
18:30
Spazio incontri
http://bit.ly/kopuntu-new-generation-diaspora

Konser | Concert

Marta Celli & Karagüneş Özgür “Incantesimi”
09.07.2017
21:30
Arena La Cava
http://bit.ly/kopuntu-incantesimi

FESTIVAL PROGRAM
http://borgofuturo.net/eventi-borgofuturo-2017/
http://borgofuturo.net/en/socialcamp/

This entry was posted in: Makale

by

We are above the nations and juggling with the conventional connotations of Diasporas which are also the main instruments of the global polarization (nationality, religion, ethnicity, race etc.) and aiming to re-conceptualize it by taking the "experiences as commons" rather than the conventional ones. As we call it "New Generation Diaspora.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.