Ahlaksız (ve) Anne
Comment 1

Erkek Dediğin

 

Screen Shot 2017-07-02 at 17.17.00

Ahlaksız (ve) Anne
Bugün uyandım, kalktım, kahvaltı ettim. Dışarı çıktım. Arabama binmek için kapıdan çıktığım andan, akşam eve gelene kadar sayısızca, defalarca cinsiyetten bağımsız erkekliklerle karşılaştım. Sayayım dedim, sayısını kaçırdım. Geçenlerde facebook’ta yaptığımız bir tartışmayı düşündüm, diyorlar ki, “Neden erkek düşmanısınız? Bildiğin kuyruk acısı…” Yani diyor ki abim, karşıma geçmiş, seni iyi becermemişler.

Olayın seksüel boyutunu bir kenara atayım da, neden erkek düşmanısınız? sorusuna cevap vereyim. Evet, ben erkek düşmanıyım. Reşat Nuri Güntekin, kadın düşmanı Homongolos karakterini yaratıp “iyi becerememişler” tepkisi almıyorsa, benim de almama hakkım olduğu için erkek düşmanıyım.

Erkek denince ne anlıyorsunuz bilmiyorum. Her pipisi olan erkek olmayabileceği gibi, pipisi olmayan herkes de kadın değildir. Bunlar bağlamdır, kavramdır.

Bakın ben normalde, şu şudur, bu budur diye bir görüş bildiremeyen bir insanım. Hep eksik kalırım sanırım. Bildirenlere de kızarım, “ay her şeyi de biliyo ayol” derim. Ama bakıyorum da, herkes kendi telinden çalıyor, benim neyim eksik dedim. Erkek, erkeklik tanımlayayım dedim. Kendimce tabii ki.

 • Erkekliği taşımak için pipiniz olması gerekmiyor.
 • Erkek dediğin arkasını dönüp gitmektir (bunu böyle ilişkiden gitmek olarak söylemiyorum, herhangi bir durumda ihtimalleri tüketmek olarak anlatıyorum). Hiçbir şeyi ka’le almadan, her şeyi göze alıp gider. Çünkü o erkektir, büyütmesi gereken bir umut yoktur.
 • Çünkü erkeklik, incitilecek veya incinecek bir kurguda değil, her zaman haklı, her zaman egemen, olamadığında zor, baskıcı.
 • Erkeklik ile zora dayanan devletlik arasında hep bir bağ kuruyorum.
 • Erkek dediğin siker. Sikin soktuğu ve sokabildiği sürece vardır. O yüzden yas tutmaz.
 • Erkek döver, söver. Biraz medeniyse aşağılar. Garip narsist hallere girer, psikolojik oyunlar, manipülasyonlarda birincidir.
 • Kadın olmayı duyguyla, erkeği analitik bir beyinle birleştirir—ki hiç alakası yok.
 • Kadın olmak ile birleştirdiği duyguyu aşağılar, duygunun güçsüzlük olduğunu, matematiğin evrenin her türlü sırrını çözmeye yettiğine inanır (yetmez).
 • Erkeklik, bir kadının diğer kadını “eşi” olmadığında kendi “eşinin” yanına yaklaştırmamasıdır. Tescilli onaylı, ben çok bilinçli çok aydın çevrelerde bile yaşadım bunu.
 • İşyerinde erkek erkeği tutar.
 • Erkekleşmiş kadınlar vardır. Çok korkuyorum bunlardan. Kadınlar ancak erkekleşerek özgürleşeceklerini sanıyorlar ya. Öyle işte.
 • En iyi artikülasyonu ben yapacağım yarışması da bir erkekliktir. Karşıdakini anlamamaya çalışmak da. Cahillik ile bilgisizliği birbirine karıştırmak da. Yargılayıp “SEN BÖYLESİN” diye bağıran da.
 • LGBTİ’nin hiçbiri erkeklik taşımıyor anlamına gelmez. Pek tabii ki böyle ortalarda milleti bilgisizlikle, erkek egemen taraftarlığıyla öyle güzel aşağılayıp öyle güzel kendisine hiyerarşi yaratıp en üstüne kraliçeler gibi oturan feminist arkadaşlarımızın varlığı ortadadır.
 • Dayatılan idealizm de erkekliktir. Daniskasıdır hem de. Solcu abilere ve ablalara selam edelim.
 • Erkeklik taşıyanlar kadınlara kadınlığı öğretirler. Çocuk nasıl bakılır öğretirler. Ev nasıl temizlenir. Bilgisayar nasıl kodlanır. Çim nasıl biçilir. Çocuğunu kucağında taşırken nasıl taşıyacaksın. En iyi yumurta nasıl yapılır. Araba en iyi nasıl kullanılır. Mangalda et nasıl pişirilir. Ağda nasıl yapılır, saç nasıl yapılır, bir kadına en çok yakışan kıyafet nedir, bir kadın nasıl olmalıdır-konuşmalıdır-salınmalıdır, işte bunları hep erkekler bilir. Felsefenin en iyisini yapar. En iyisini hep bilene erkek denir. Bu yüzden hadsizin en hadsizidir, kuşbeyinlinin önde gidenidir. Her şeyin en iyisini aynı anda bilemeyeceğini bilmeyendir.
 • Haa, bilmeyendir derken, bunların büyük kısmı tabii ki erkek annelerinin yüzündendir. Oğluşlarının pipilerine hayranlık ile onları büyütürken, o pipinin dünyadaki her şeyden daha değerli olduğunu ve bir bilgi yuvası olduğunu falan öğretirler. Hayatlarını karartan erkeklerin aynısını yetiştirirler. Patolojisini bilmiyorum, bilmek de istemiyorum. Bu anneler de oğluşları da benden bi zahmet uzak durabilirse…
 • Bütün bunları yaparken, kendi kurguladığı hiyerarşisinde bir üsttekinin önünde gömlek ceket ilikleyen de erkektir. Kadınlar bunu yapmaz. Kadınların sistemi yatay bir eşitlik, erkekliğin sistemi dikey bir hiyerarşidir.
 • Topuklu ayakkabı giydiğinde “çok kadınsısın” derler. Kadınsılığı belirleyen erkeklik taşıyanlardır.
 • Yalnız yaşayamayacağını söyleyendir erkeklik.

Bugünlük bu kadar. Devam edeceğim.

 

 

 

Advertisements
This entry was posted in: Ahlaksız (ve) Anne

by

We are sensitive. We are people who can internalize and express our encounters and experiences, and we all have different instruments of expression. We are people who generate and build meanings. We are people who have experience in producing culture from our clashes. We are academicians, artisans, craftspeople, artists, writers, illustrators, photographers, journalists, filmmakers, musicians, psychologists, it specialists, stallholders, lawyers, witnesses and sometimes accused, advertisers, students, doctors, hippies, athletes. We are everywhere, especially in Germany: we are in Australia, we are in Argentina, we are in Spain, we are in Italy, we are in Holland, we are in Russia, we are in USA, we are in Canada, we are in Switzerland, we are in Finland, we are in Estonia, we are in France, in Brazil, in Rojava, in Syria, in Lebanon, in Thailand, in Cambodia and in Turkey. Kopuntu is an interdisciplinary solidarity network founded to provide physical and digital production space, together with wider networking based upon mobilization, aimed at supporting and enabling possibilities of encounters and cooperation between journalists, academics, writers, artists, students and any other who claim to be generating ideas and correspondingly has been oppressed, silenced or precluded due to the politics that narrowed production and living space in Turkey. kopuntu.org/manifesto

1 Comment

 1. seylerindisi says

  Fakat resimdeki kişi… İyice baktım ama tanıyamadım.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s