Ahlaksız (ve) Anne
Leave a Comment

Mide Bulantısı

Peki benim yarılmış kimliğimi kim birleştirecek?

Merhaba tekrar. Ben, Şule, Jale, Selma, Berna. Ne farkeder?

Gece içimde nereden geldiğini, ne olduğunu çok iyi tanıdığım bir fırtına koptu, yanımda çıplak ve benim çıplaklığıma tepkisiz kalan bir diğer bedenin yanından midem bulanarak kalktım. Nefes almakta zorlanarak. Evde içecek bir şeyler yok, hep olur, bu akşam yok. Bir süredir yok aslında, yalan söylüyorum. Bol gezmeli bol sevişmeli çok gelgitli geçen ilişkinin ilk beş ayından sonra düzene girince, birdenbire herkesin hayat enerjisi söndü gitti. Beraber yapmayı hayal ettiğimiz şeyler teker teker hafızalardan silindi, aşkın bir diğer bedene ve hayata karşı yarattığı heyecan ufalandı, geriye kalan hayat mücadelesi.

İlk evliliğimi birçok gelgitle, korkunç aldatma-aldatılma, kanama ve kanatma senaryolarıyla noktalayıp uzun süre depresyonda kaldıktan sonra üçüncü uzun ve kalıcı ilişki girişimim oluyor bu. Hiç yalan söylemeyeyim, hepsine “bu sefer oldu” gözüyle bakmıştım. Dört elle sarılmıştım. Bu sefer olan neydi acaba?

Bu sefer oldu, evet. Bu son sefer oldu, becerdim—becerdik mi diyeyim? Çok klişe yaşadığım gönül bunaltısı: İçimde bir yerlere işlemiş yalnız kalmama, aldatılma, sevilmeme korkusundan ve kukum olduğundan mütevellit anam babam ve onlar gibiler tarafından üzerime püskürtülmüş, aynı örümcek adamın siyah kostümü gibi üzerime yapışan ve bir türlü kurtulamadığım uzun ilişki. Olan tam da bu.

Öğretilmiş sevgililik çıkmazı. Evet, olan tam bu. Sıkıntım, midemde kalmayıp boğazımdan yükselen kusma isteğinin nedeni, sürekli kaçıp gitme arzusu pembe panjurlu bu ev. Ya da IKEA perdeli. Bu tatlılık, ama kaçırdığımız anlar, sevişmediğimiz, içki içmediğimiz, şarkı söylemediğimiz, gezip tozmadığımız, kaçamak—ve belki de yargılayan, sorgulayan ve kıskanan bakışların—artık yavaş yavaş öznesi olmaktan çıktığımız bu ev.

* * *

Seneler önce bir şeyler yazıp çizmiş, tanıdık bir yayınevine göndermiştim. Bir “uzman” değerlendirme yapmış, yayınlamayı reddettiler ve bana değerlendirmeyi gönderdiler. Şu cümleler yazıyordu: “Çok iyi kaleme alınış olsa da, kadın olmanın sıkıntısı artık günümüzde pek revaçta olan bir modern sıkıntı değil. Ayrıca bunu aşk ve gerginlikleri üzerinden yapmak, oldukça sıkıcı bir hâl alıyor. Çok daha politik bir metin bekliyoruz.”

Kadın olmaktan daha politik bir metin bekliyorlar. Kadın olmanın aşk ve gerginlikleri, bitişi ve korkuları, sonucu ve ayrılıkları üzerinden deneyimlenen hali, modern değil. Anneannelerimiz zamanında kalmış. Ben yanlış anlamışım—daha doğrusu sanırım yanlış yaşamışım her şeyi. Kaygılarım ve mide bulantın en iyi ihtimalle geçmişteki o aşağılık ve kendisini kuramamış insanlardan bana miras—en kötü ihtimalle de yetişkin olmayı becerememiş, ciddi meselelerle uğraşmak yerine aşkla erkek arkadaşla falan uğraşan bir insanım. Yani modern hayatın politik konuları gibi ciddi ve önemli işler yerine kendi küçük dünyama kapanıyorum.

KAPANIYORUM ULAN!

Öznesinin, heyecan nesnesinin ben olmadığım bir ilişkiyi, sırf anamdan babamdan öğrendiğim sadakat safsataları, çilekeşlik kültürü, verilmiş sözler yüzünden sürdürmeyeceğim!

Muhabbetin muhabbet, seksin seks, sevişmenin çılgın ve tutkulu olduğu, gözlerimin parladığı bir ilişkide yaşamak istiyorum ben. Karşılıklı çabanın her şeyden, gerçekten her şeyden önce bunlar üzerine olmasını istiyorum.

Çıplaklığımın bir anlam ifade ettiği!

* * *

İşte bu sıkıntımı sizler yarattınız. Öfkeliyim. Bilin istedim.

This entry was posted in: Ahlaksız (ve) Anne

by

We are above the nations and juggling with the conventional connotations of Diasporas which are also the main instruments of the global polarization (nationality, religion, ethnicity, race etc.) and aiming to re-conceptualize it by taking the "experiences as commons" rather than the conventional ones. As we call it "New Generation Diaspora.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.